OGŁOSZENIE
Odpłatność za obiady za miesiąc
marzec
wynosi 32,30
wpłaty należy dokonywać do 10.03.2018r
Trafić w sedno ,by nie trafić kulą w płot ,czyli o szkolnych obchodach
Dnia Języka Ojczystego.
Dnia 21.02.2018 r. z okazji Dnia Języka Ojczystego odbył się konkurs adresowany do uczniów klas V-VII , którzy chcieli sprawdzić swoją znajomość polszczyzny .
37 uczniów pisało test , w którym należało poprawić niepotrzebne rozbudowanie związku frazeologicznego wyrazami , nienależącym do niego.
Trzeba było zastanowić się ,czy w wypowiedzi nie ma wyrazów zbędnych . W innych zadaniach ustalić znaczenie używanych wyrazów ,czy też wykazać się bogactwem słownictwa oraz znajomością ortografii.
W konkursie zwyciężyli
I miejsce : Łukasz Szczepański kl. VII a
II miejsce : Bartłomiej Piechowski kl. VII a
III miejsce: Alicja Sulikowska kl. V a
Inni chętni uczniowie przygotowali gazetkę .Wybrali najciekawsze przysłowia , wyjaśniali ich znaczenie ,podawali przykład użycia i tworzyli ilustrację.
Podjęte zadania uświadomiły wszystkim, że warto dbać o język ,gdyż posługujemy się nim codziennie w wielu różnorodnych sytuacjach
Organizacją obchodów Dnia Języka Ojczystego zajęli się nauczyciele języka polskiego oraz szkolna biblioteka.
Lekcja i warsztaty w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
Uczniowie drugich klas gimnazjalnych mieli okazję podziwiać 23 lutego (piątek) wystawę pełnowymiarowych replik, znanych na całym świecie figur chińskiej Armii Terakotowej-słynnych wojowników strzegących grobowca pierwszego cesarza Chin. Odkrycie nazywane jest ósmym cudem świata. Dlaczego pierwszy cesarz Chin wybudował sobie tak dziwny grób? Dlaczego kazał ukryć go pod ziemią? Co, poza figurami żołnierzy, odkryto jeszcze w grobowcu? Na te i wiele innych pytań-odpowiedział w sposób niezwykle interesujący przewodnik oprowadzający po wystawie. A poza tym młodzież dowiedziała się, jakie wynalazki współczesny świat zawdzięcza temu egzotycznemu i tajemniczemu Państwu Środka.
Wiele emocji wzbudziły warsztaty chińskiej kaligrafii. Nie łatwa to sztuka , polegająca bardziej na malowaniu niż pisaniu skomplikowanych znaków. Polska w chińskiej kaligrafii to „falująca orchidea” i to obrazowały dziwne kombinacje znaków. Uczniowie zmierzyli się też z trudną sztuką fonetyki chińskiej. Uczyli się (z dobrym skutkiem) podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku mandaryńskim ,wywołując przy tym wiele zabawnych sytuacji. Wizyta w muzeum poszerzyła z pewnością wiedzę młodzieży o bardzo odległym, ale niezwykle interesującym państwie chińskim.
Lucyna Michna
Opłatek dla seniorów
28 styczeń 2018
Dzień ten dla naszej wsi był bardzo radosny, a szczególnie dla osób starszych, którzy jak co roku oczekiwali wspólnego spotkania, podzielenia się opłatkiem. Podobnie jak w latach ubiegłych w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej odbyło się „Spotkanie Opłatkowe Seniorów” organizowane przez Radę Parafialną.
Spotkanie rozpoczęła msza święta sprawowana w intencji seniorów przez ks. proboszcza Józefa Łobodzińskiego.
Druga część spotkania odbyła się w budynku szkoły podstawowej. Ksiądz proboszcz serdecznie powitał przybyłych gości oraz członków Rady Parafialnej, wyrażając radość z faktu, że tak wielu mieszkańców skorzystało ze skierowanego do nich zaproszenia.
Po krótkiej modlitwie, życzeniach składanych przez księdza proboszcza i wspólnej kolędzie „Wśród nocnej ciszy” rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Woli Zarczyckiej przygotowanych przez panią Ewę Siwiec i panią Lidię Ściuk. Odbył się krótki koncert kolęd i pastorałek. Wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania.
Oto uczestnicy koncertu:
Wszyscy uczniowie byli uczestnikami szkolnego konkursu kolęd i pastorałek.
Drugą częścią spotkania była część biesiadna. Oprawą całej biesiady była kapela.
Każdy z przybyłych gości był zadowolony oraz z niecierpliwością oczekuje kolejnego takiego spotkania.
Lidia Ściuk
W zakładce Plan lekcji został zamieszczony nowy tygodniowy rozkład zajęć dla wszystkich klas, który będzie obowiązywał od 12 lutego 2018 roku.
Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły
decyzją Wojewódzkiej Komisji Konkursowej w Rzeszowie
uzyskały TYTUŁ LAUREATA
są nimi:
Anna Piechowska, kl. III b gimnazjum w KONKURSIE BIOLOGICZNYM - opiekun p.Jerzy Zygmunt
Zuzanna Flis, kl. III a gimnazjum w KONKURSIE GEOGRAFICZNYM - opiekun p. Lucyna Michna
Serdecznie gratulujemy i życzymu dalszych sukcesów!!!!
PROGRAM ZAJĘĆ SPORTOWYCH NA FERIACH ZIMOWYCH
KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ NA HALI SPORTOWEJ MOSIR W NOWEJ SARZYNIE
PONIEDZIAŁEK 29. 01. 2018r
9.00 - 11.00 Dziewczęta
WTOREK 30. 01. 2018r
9.00 - 11.00 Chłopcy starsi (kl. VII i II, III Gim.)
ŚRODA 31. 01 .2018r
9.00 - 11.00 Chłopcy starsi (kl. VII i II, III Gim.)
CZWARTEK 1. 02. 2018r
9.00 - 11.00 Chłopcy młodsi (kl. V i VI)
Odjazd na zajęcia o godzinie 8.40 z przystanku szkolnego.
Zabieramy ze sobą strój sportowy i obuwie zmienne.
W dniu dzisiejszym w miejscowym Domu Kultury odbyło się przedstawienie pt. "Dlaczego warto się uczyć matematyki?" w ramach projektu matematycznego pod tą samą nazwą. Na widowni zasiedli pan dyrektor Adam Stanaszek, nauczyciele i uczniowie klas VII, II i III gimnazjum.
Główny bohater Janek Kowalski (Paweł Kłos kl. IIA) nie chce się uczyć matematyki. Przybywa na pomoc Pitagoras (Dominik Ferenc kl. IIB), który ma wytłumaczyć Jasiowi, dlaczego ważna jest nauka matematyki i jak wiele od niej zależy. W pozostałych rolach wystąpili: Narrator (Sylwia Zdeb kl. IIA), Mama (Zuzanna Bogdan kl. IIA), Guglielmo Marconi (Jakub Kurcaba kl. IIA), Homer (Wojciech Kusiak kl. IIB).
Bardzo dziękuję za pomoc i współpracę p. Agacie Bogdan z Domu Kultury!
Uczniów klas IV-VI SP wraz z nauczycielami zapraszamy na przedstawienie zaraz po zakończeniu ferii zimowych.
Ewa Przybysz - koordynator projektu
"Projekt dofinansowany przez Fundację mBanku"
CHOINKA:
23 stycznia 2018r - kl. I - III
24 stycznia 2018r - kl. IV - VI
25 stycznia 2018r - kl. VII, II i III gimnazjum
III Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek Wola Zarczycka 2018r.
6 grudnia 2018 roku w Ośrodku Kultury w Woli Zarczyckiej odbyła się uroczysta gala konkursowa, na której zostały wręczone nagrody dla laureatów. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej dyr. Szkoły Adam Stanaszek i nauczyciele: Pani Ewa Siwiec, Pani Małgorzata Wójcik i Pani Joanna Szewczyk.
Część konkursowa odbyła się 4 stycznia, na którą zgłosiło się 32 solistów z 8 szkół powiatu leżajskiego. Zmagania wokalne w kategorii uczniowie klas I-IV i klas V-VII oceniało jury w składzie: Pani Mariola Jagiełło – Chrzan – muzyk, kompozytor, dyrygent chóru, Pan Mieczysław Sulikowski – muzyk, organista, Pan Stanisław Jaworski – przewodniczący Jury Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku.
Uroczystość poprowadzili uczniowie Wiktoria Kozyra i Patryk Siwiec
Koncert rozpoczął Strażacki Zespół Kolędników z Gwiazdą i zaśpiewał kilka kolęd zapisanych w tradycji wolańskiej „O Gwiazdeczko”, „Gwiazdo o Gwiazdo”, „Pod winem”, „My tu przybyli pod Waszą strzechę”.
Laureaci konkursu:
Kategoria klas I -IV
wyróżnienie Gabriela Turczyn ze szkoły podstawowej w Rudzie Łańcuckiej, opiekun Pani Genowefa Klocek-Skiba
III miejsce Rozalia Łoin z klasy III ze szkoły podstawowej w Woli Zarczyckiej opiekun Pani Lidia Ściuk
II miejsce Emilia Sikora z klasy I szkoły podstawowej w Łętowni opiekun Pani Danuta Torla
I miejsce Laureatem Eryk Jaworski z klasy I szkoły podstawowej w Sarzynie opiekun Pani Elżbieta Kostek
Kategoria klas V – VII
Wyróżnienie otrzymała Joanna Koczot z klasy V szkoły podstawowej w Tarnogórze, opiekun Pani Marta Marczak
III miejsce wyśpiewała Marta Zagaja uczennica klasy VII ze szkoły podstawowej w Woli Zarczyckiej, opiekun Pani Ewa Siwiec. Marta zdobyła również Nagrodę Publiczności.
II miejsce zajęła Julia Siuzdak uczennica klasy VII ze szkoły podstawowej w Woli Zarczyckiej, opiekun Pani Ewa Siwiec
Laureatem konkursu w kategorii uczniowie klas V – VII został Konrad Baran uczeń klasy V szkoły podstawowej w Łętowni, opiekun Pani Anna Hajder
Organizatorzy przyznali swoją nagrodę, którą otrzymała Łucja Lech z klasy II szkoły podstawowej w Woli Zarczyckiej opiekun Pani Beata Bałut
Na gali zakolędował Zespół Wokalno-Muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Zarczyckiej.
Marki, 23 stycznia 2018 r.
Przed nami 14. Zimowe Ptakoliczenie
Liczymy ptaki zimujące i szukamy różowych czapeczek
Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas zapraszamy na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się w najbliższy weekend:
26, 27 i 28 stycznia w miejskich parkach i ogrodach. Naszymi przewodnikami będą wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W czasie spacerów nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.
W dniu 26 stycznia w Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej odbędzie się wycieczka ornitologiczna wzdłuż potoku Łowisko. Przewodnikiem będzie Grzegorz Biały nauczyciel i członek OTOPu. Zbiórka o godzinie 8,00 w budynku szkoły.
W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach.
Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.
Czeczotka Acanthis flammea, fot. Jacek Betleja
W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/. Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas już w piątek, 26 stycznia.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.
Więcej informacji:
Monika Klimowicz
Specjalista ds. komunikacji i edukacji
+ 48 500 239 648
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których one żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.
W Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, odbył się finał 58. Plebiscytu Gazety Codziennej Nowiny na Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców Podkarpacia w 2017 roku.
Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Malwina Mul
otrzymała tytuł "Talent roku 2017r" (kolarstwo, Smak Górno Poltino Azalia Brzóza Królewska)
Malwina dzień po gali uczestniczyła w mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym, w kategori młodziczek zdobywając I miejsce
Gratulacje dla Malwiny i jej trenera!
W dniu 10 stycznia 2018 odbył się kolejny etap VII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA, tym razem to klasy trzecie zmagały się z mnożeniem liczb.
mgr Barbara Kusiak
OGŁOSZENIE
Odpłatność za obiady za miesiąc
styczeń
wynosi 30,60
wpłaty należy dokonywać do 10.01.2018r
Informacja Dyrektora szkoły!
Przerwa świąteczna trwa
od 23.12 2017 r. do 02.01.2018 r.
HEJ KOLĘDA, KOLĘDA !
Nasi uczniowie rozpoczęli kolędowanie.
W czwartek tj. 21. 12. 17r. odbył się koncert i warsztaty muzyczno – instrumentalne w przedszkolu.
Zespół w składzie:
wykonał następujące kolędy:
Radość przedszkolaków i młodych artystów była bardzo duża, uwieńczona słodkim upominkiem.
Uczniowie mieli okazję odwiedzić niezapomniane „stare” kąty z lat przedszkolnych, a przedszkolaki pośpiewać kolędy z akompaniamentem orkiestrowym.
W piątek 22.12.17r. zespół w poszerzonym składzie (Sylwia Sulikowska – skrzypce, Marta Zagaja – gitara, Karolina Szularz - gitara) akompaniował chórowi na Opłatku Szkolnym w kościele.
Mamy nadzieje, że takie koncerty przyczynią się do aktywności muzycznej przedszkolaków i innych uczniów naszej szkoły.
Zdrowych, pogodnych, radosnych, błogosławionych i rozśpiewanych ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA życzy p. Ewa Siwiec .
Olimpiada ortograficzna klas III
W dniu 24.11.2017r.odbył się klasowy konkurs ortograficzny klas III . Opiekę nad klasqami sprawuje pani Lidia Ściuk i pani Agata Kostek.Po pierwszym etapie konkursu wyłoniono najlepszych uczniów, którzy reprezentowali swoje klasy w II etapie.
Drugi etap olimpiady ortograficznej odbył się 28.11.2017r.
Oto wyniki konkursu:
II miejsce - Kiełbowicz Izabela
II miejsce – Kania Paulina
II miejsce – Lech Kinga
III miejsce – Perlak Maria
III miejsce -Kuduk Jagoda
III miejsce – Barłóg Gabriela
Wyróżnienia:
Florek Apolonia
Kida Aleksandra
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Lidia Ściuk
Dnia 19.12.2017 r. odbyła się wycieczka dla 12 uczniów oddziałów gimnazjalnych w ramach projektu matematycznego "Dlaczego warto się uczyć matematyki?" do Urzędu Skarbowego i Banku. Wycieczka miała na celu pokazanie uczniom na czym polega praca tych instytucji, przybliżenie zagadnień i treści związanych z nimi. Gdy planowałam projekt i wycieczkę mieliśmy być również w Biurze Rachunkowym w Rzeszowie, niestety w ostatniej chwili z przyczyn od nas niezależnych właścicielka odmówiła nam.
Odwiedziliśmy II Urząd Skarbowy w Rzeszowie, gdzie Pani Naczelnik Maria Michalak opowiedziała nam o charakterze pracy placówki, rodzajach świadczonych w nim usług, natomiast zdobycie praktycznych informacji na temat załatwiania spraw podatkowych w Centrum Obsługi umożliwił nam Pan Witold Plesnar. (krótka informacja na ten temat znajduje się na stronie II US - aktualności).
Byliśmy również w Banku PKO BP w Leżajsku, gdzie równie gościnnie przyjęła nas Pani Dyrektor Ewa Kozak i Jej współpracownicy. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła uczniom zagadnienia związane z bankowością (oszczędności, lokaty, zysk, kredyty, prowizja, inflacja, deflacja, karty debetowe, kredytowe, itd.) oraz w praktyczny sposób pokazała jak korzystać z bankomatu, wpłatomatu, aplikacji na telefon. Zainteresowaniem uczniów cieszyło się również oglądanie banknotów (10 różnych walut) i sprawdzanie czy nie są fałszywe.
W imieniu uczniów i własnym bardzo dziękuję za miłe przyjęcie nas w Państwa urzędach i za współpracę!
Ewa Przybysz - koordynator projektu
"Projekt dofinansowany przez Fundację mBanku"
W dniu 29 września 2017 odbył się I etap VII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA, tym razem to klasy IV-VI zmagały się z mnożeniem liczb.
mgr Barbara Kusiak
PODKARPACKI GIMNAZJALNY KONKURS CHEMICZNY 2017/2018
Informujemy o terminach edycji Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego w roku szkolnym 2017/2018
Szkoły zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji konkursu proszone są
o pisemne przesłanie zgłoszenia (załącznik nr 2) do dnia 12 stycznia 2018r.
na adres: konkurschem@wp.pl
REGULAMIN KONKURSU
Podkarpacki Gimnazjalny Konkurs Chemiczny
nowa odsłona Sarzyńskiego Konkursu Chemicznego
Regulamin
1. OrganizatoramiPodkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego są:
• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni
• Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie
• Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej
• Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
Mecenat nad konkursem sprawują władze samorządowe Nowej Sarzyny.
2. Patronat:
Wydział Chemiczny
Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w
Rzeszowie
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie
PTCH – Oddział w Rzeszowie
3. Zasady uczestnictwa i przebieg konkursu :
• Podkarpacki Gimnazjalny Konkurs Chemiczny adresowany jest do uczniów
gimnazjum oraz uczniów szkół podstawowych
i odbywa się w dwóch etapach.
• Drugi etap konkursu odbędzie się 26 kwietnia 2018 roku godz. 10.00 w Szkole
Podstawowej im. Jana Pawła II w Łętowni. Termin i miejsce podsumowania
konkursu będą podane z miesięcznym wyprzedzeniem na stronach
internetowych organizatorów konkursu.
ETAP I – szkolny
• Etap szkolny konkursu przeprowadzany jest w terminie ustalonym przez
organizatorów i opublikowanym na ich stronach internetowych o godzinie 1000
w macierzystej szkole uczestników.
• Komisję powołuje dyrektor szkoły.
• Zadania konkursowe opracują wspólnie nauczyciele Międzyszkolnego Zespołu
Nauczycieli Chemii.
• Zadania, przykładowe rozwiązania i punktacja I etapu konkursu umieszczane są
na stronie internetowej, do której linki przesyłane są drogą elektroniczną w
przeddzień konkursu.
• W dniu konkursu o godz. 800 na stronie internetowej, do której linki przesyłane
zostały drogą elektroniczną w przeddzień konkursu, udostępniane są zadania
konkursowe, a o godz. 1200 pod przesłanym drugim adresem zostaną podane
przykładowe rozwiązania zadań wraz z punktacją.
• Zestaw zadań na I etap konkursu składa się: z zadań zamkniętych – test
jednokrotnego wyboru i zadań otwartych.
• Uczestnik na rozwiązanie zestawu zadań ma 60 minut.
• Uczestnik może korzystać z kalkulatora prostego, pracę pisze długopisem lub
piórem kolorem czarnym lub niebieskim, rozwiązania ołówkiem nie będą
oceniane.
• Do II etapu konkursu (finału) kwalifikuje się uczeń, który uzyskał co najmniej
75% maksymalnie możliwej liczby punktów (lub jeden uczeń z najwyższą liczbą
punktów, gdy nikt z uczestników z danej szkoły nie osiągnął poziomu 75%
maksymalnie możliwej liczby punktów)
• Protokół w wersji elektronicznej powinien być przesłany do 3 dni po pierwszym
etapie konkursu na adres: konkurschem@wp.pl . (wzór protokołu będzie
umieszczony w załączniku do zadań konkursowych na stronie internetowej).
• Lista wszystkich uczniów zakwalifikowanych do II etapu konkursu
zamieszczana jest na stronach organizatorów w terminie do 7 dni po I etapie
konkursu.
• Protokoły pozostają w dokumentacji pracy zespołu oceniającego.
ETAP II - finałowy
• Zestaw zadań na II etap konkursu składa się: z zadań zamkniętych – test
jednokrotnego wyboru i zadań otwartych.
• Uczestnik na rozwiązanie zestawu zadań ma 90 minut, może korzystać z
kalkulatora.
• Zadania konkursowe opracuje mgr inż. Dymitr Malec – nauczyciel Zespołu
Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.
• Komisję konkursową oraz zespół oceniający tworzą nauczyciele chemii z tych
szkół, z których uczniowie uczestniczą w II etapie konkursu.
• Zespół oceniający ocenia prace konkursowe niezwłocznie po zakończeniu pracy
uczestników w dniu przeprowadzenia II etapu konkursu i sporządza listę
rankingową.
• Po zakończeniu konkursu uczestnicy mają zapewnioną opiekę na czas oceny
prac.
• Laureatem konkursu zostaje pięciu uczestników z najwyższą liczbą punktów
z listy rankingowej ustalonej przez zespół oceniający.
• Wyróżnienie otrzymuje pięciu kolejnych uczestników z listy rankingowej
ustalonej przez zespół oceniający.
• Uczeń ma prawo wglądu do swojej pracy w terminie 3 dni po wcześniejszym
ustaleniu szczegółowego terminu.
• Organizatorzy zastrzegają sobie głos decydujący w przypadku przyznania
szczególnego wyróżnienia w porozumieniu z zespołem oceniającym.
• Wyniki II etapu konkursu wraz z listą laureatów i uczestników wyróżnionych
• w konkursie umieszczane są na stronach organizatorów w ciągu 7 dni od
przeprowadzenia konkursu.
• Protokół wraz z pracami uczestników pozostaje w dokumentacji pracy zespołu i
przechowywany jest przez okres jednego roku.
4. Zakres programowy :
I ETAP
1. Znajomość zagadnień:
• mieszaniny, sposoby rozdzielania składników,
• prawo stałości składu, prawo zachowania masy,
• typy reakcji chemicznych, reakcje egzoenergetyczne i endoenergetyczne,
reakcje utleniania i redukcji,
• budowa atomu, izotopy, promieniotwórczość naturalna,
• masa atomu, masa cząsteczki, masa atomowa, masa cząsteczkowa,
• aktywność metali i niemetali,
• wartościowość, wiązania chemiczne: kowalencyjne,
kowalencyjne spolaryzowane, jonowe,
• środowisko naturalne – powietrze, woda,
• rodzaje roztworów, rozpuszczalność, stężenie procentowe roztworu,
odczyn, pH roztworu,
• właściwości, otrzymywanie, znaczenie najważniejszych
tlenków, wodorotlenków, kwasów, soli
• reakcje przebiegające w roztworach wodnych (cząsteczkowe, jonowe i
jonowe skrócone),
• właściwości fizyczne , chemiczne najważniejszych pierwiastków i
związków chemicznych.
Najważniejsze umiejętności:
• odczytywanie i stosowanie informacji zawartych w układzie
okresowym, tabeli rozpuszczalności, innych tabelach, wykresach,
schematach,
• poprawny zapis wzorów chemicznych, równań reakcji,
• konstruowanie schematów, rysunków, wykresów,
• planowanie typowych eksperymentów chemicznych, opisywanie
spostrzeżeń, formułowanie wniosków,
• przewidywanie, czy zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy wybranymi
substancjami chemicznymi,
• przewidywanie sposobów identyfikacji różnych substancji,
wykorzystanie reakcji jonowych do identyfikacji jonów,
wykonywanie obliczeń chemicznych związanych z:
- liczbą cząstek elementarnych w atomie,
- masą atomu, cząsteczki, masą atomową, cząsteczkową,
- prawem stałości składu, prawem zachowania masy,
- składem związków chemicznych i mieszanin,
- stechiometrią równań reakcji,
- stężeniem procentowym roztworów, rozpuszczalnością ciał
stałych, gazów w wodzie,
- zamianą jednostek
II ETAP obejmuje dodatkowo zagadnienia:
• węgiel i jego i jego związki z wodorem:
- odmiany alotropowe węgla,
- źródła węglowodorów,
- węglowodory – budowa cząsteczki, właściwości, otrzymywanie,
nazewnictwo (izomery),
- pochodne węglowodorów (alkohole, kwasy, estry) – budowa cząsteczki,
właściwości, otrzymywanie, nazewnictwo (rzędowość)
• mol, masa molowa, objętość molowa gazów, stężenie molowe
5. TERMINY EDYCJI KONKURSU 2017/2018:
I ETAP: 24 STYCZNIA 2018r. godz. 10:00 – etap szkolny
II ETAP: 26 KWIECIEŃ 2018r. godz. 10:00 Szkoła Podstawowa im. Jana
Pawła II w Łętowni
Zakończenie konkursu:
O terminie i miejscu podsumowania konkursu (data i godzina) macierzyste szkoły
laureatów zostaną powiadomione w późniejszym terminie.
6. Zapisy końcowe:
• Szkoły zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji konkursu proszone są o
pisemne przesłanie zgłoszenia (załącznik nr 2) do dnia 12 stycznia 2018r. na
adres: konkurschem@wp.pl
• Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie aktualnego adresu poczty
elektronicznej szkoły.
• Uczestnicy konkursu wypełniają oświadczenie o przetwarzaniu danych
osobowych na potrzeby konkursu (załącznik nr 1 do regulaminu) i przywożą go
na drugi etap.
Międzyszkolny Zespół Nauczycieli Chemii
KONTAKTkonkurschem@wp.pl
Marta Radomska – 172417042
Elżbieta Domańska – tel. 17 241 38 44
Anna Mucha – tel. 172417236
Załącznik 1
Oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych) uczniów biorących udział
wPodkarpackim Gimnazjalnym Konkursie Chemicznym:
Ja…………………………………………………………………………………………………..
oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i użycie
wizerunku mojego dziecka
......................................................................................................................
ucznia klasy ........... szkoły:......................................................................................,
do celów związanych z udziałem w Podkarpackim Gimnazjalnym Konkursie
Chemicznym w roku szkolnym 2017/2018.
.......................................................
podpis rodzica (opiekuna prawnego)
Załącznik 2
Zgłoszenie do Podkarpackiego
Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego 2018
Nazwa Szkoły ...................................................................................
Adres .................................................................................................
Nazwisko i imię opiekuna ................................................................
Adres mailowy .................................................................................
Telefon kontaktowy ..........................................................................
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby
Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego
……………………..………
(podpis)