28 maja uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum uczestniczyli w warsztatach biochemicznych: „Abrakadabra – biochemiczne zabawy”, „Magia gazów”, organizowanych przez Wydział Biologiczno – Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Odbyły się zajęcia praktyczne w laboratorium, w ramach których uczniowie przeprowadzili podstawowe eksperymenty z zakresu identyfikacji odczynu roztworu oraz otrzymywania i identyfikacji gazów.
15 maja miał miejsce wyjazd na Politechnikę Rzeszowską w ramach XX edycji „Pokazów z fizyki”. W wydarzeniu wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły. Program pokazów składał się z czterech bloków tematycznych: ciepło-zimno, od fizyki do muzyki, dlaczego świat jest kolorowy i elektrostatyka. Podczas dwugodzinnego spotkania przedstawione zostały zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również te, które przy pomocy prostych środków można powtórzyć w domu. Uczniowie byli zadowoleni i z zainteresowaniem obserwowali przebieg doświadczeń. Taka forma pogłębiania wiedzy przypadła uczniom do gustu.
Maria Patrzylas
Zasady prowadzenia akcji charytatywnej:
1. Zainteresowane osoby: uczniowie, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice zbierają nakrętki z butelek typu PET.
2. Zebrane nakrętki przynosimy do szkoły i składamy w wyznaczonym miejscu na terenie szkoły.
3. Nakrętki mają być policzone i podpisane ( imię nazwisko , klasa ucznia i ilość sztuk).
4. Nazwisko ucznia oraz ilość przekazanych nakrętek jest na bieżąco odnotowywana przez koordynatorów akcji tj. panią Joannę Szewczyk i Małgorzatę Krawiec i zapisywana na konto danego ucznia.
5. Dodatnie punkty z zachowania będą przyznawane według określonych zasad i doliczone do oceny, którą uczeń uzyska na koniec roku szkolnego.
6. Zasady punktacji podane są na stronie szkoły.
Punktacja z zachowania ustalona dnia 27 kwietnia 2018r.
z udziałem Samorządu Szkolnego i opiekunów akcji
w roku szkolnym 2017/2018.
0 – 200 szt. = +5pkt.
201 – 400 szt. = + 10 pkt.
401 – 600 szt. = +15 pkt.
601 – 1500 szt. = + 20 pkt.
powyżej 1500 szt. dodatkowe + 10 pkt.
Uczeń, który przyniesie najwięcej nakrętek w danej klasie
dodatkowo otrzyma +10 pkt.
Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszych uczennic. Tym razem Julia Siuzdak oraz Patrycja Potaczała z VIIb zajęły I miejsce w kategorii zespół, a Kinga Perlak z III a gimnazjum zwyciężyła w kategorii solistka, w IV Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Majdanie Łętowskim. Julia i Patrycja zaśpiewały „Attention by Charlie Puth”, a Kinga „La vie en Rose” Edith Piaf. Opiekunami dziewczyc były Agata Kurlej, Justyna Gramatyka, oraz Ewa Siwiec. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
27.04.2018 roku w naszej Szkole odbyła się akademia z okazji Święta 3 Maja, przygotowana przez uczniów klas drugich gimnazjum pod przewodnictwem pani Anny Muchy i Marii Patrzylas oraz przez szkolny chór wyćwiczony pod okiem pani Ewy Siwiec.
Akademia rozpoczęła się mniej oficjalną częścią, która później przerodziła się w wiersze z akompaniamentem muzycznym oraz teksty opowiadające wydarzenia z 3 Maja 1791 roku. Zarówno pierwsza jak i druga część była oglądana z zachwytem. Dodatkowe zainteresowanie pojawiło się gdy na środek sali wyszli uczniowie w strojach szlacheckich odpowiadającym tamtym czasom. Poza uczniami uwagę przykuwała również wspaniała dekoracja. Ta krótka, a zarazem tak interesująca akademia spotkała się z wieloma pozytywnymi komentarzami.
6 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne przeprowadzone przez studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Pokazy skierowane były do uczniów klas 4-7 Szkoły Podstawowej oraz uczniów Gimnazjum. Podczas pokazu studenci wykonali wiele ciekawych doświadczeń, m in eksperymenty z suchym lodem dzięki czemu dzieci miały niepowtarzalną okazję zapoznać się z tą wyjątkową substancją. Dowiedziały się jak to możliwe, że lód jest suchy czy też co to jest sublimacja. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe doświadczenia które odkryły sposoby na zmianę kolorów różnych cieczy, uczniowie poznali czerwoną kapustę, która okazała się być naprawdę dobrym detektywem. Przekonali się, że połączenie dwóch bezbarwnych roztworów może spowodować powstanie barwy i tworzenie kolorowych wirów. Dzięki zorganizowanym pokazom nasi uczniowie zobaczyli że chemia jest trochę magiczna, a magia trochę chemiczna. Mamy nadzieję że był to czas ciekawie spędzony w którym dzieci odkryły niejedną tajemnicę .
Co nowego u polonistów
Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii Gminy Nowa Sarzyna- 2018”
Uczniowie naszej szkoły w dniu 10 maja 2018r. zmagali się z trudnymi tekstami dyktand nawiązującymi do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Szkołę reprezentowali najlepsi: Wojtek, Weronika, Łukasz, Julia i Ania. W kategorii klas gimnazjalnych zaszczytne II miejsce zdobyła Ania Piechowska – gratulujemy. Pozostałym życzymy powodzenia w przyszłym roku. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Sarzynie. Uczniów przygotowali nauczyciele języka polskiego.
Powiatowy Konkurs Krasomówczy „ Patroni naszych szkół”
Każdego roku nasi uczniowie biorą udział w konkursie organizowanym przez Szkoły z Grodziska Górnego i Dolnego. Dnia 5 czerwca udaliśmy się na konkursowe zmagania z ciekawymi tekstami: „Krótka opowieść o Stanisławie Antoszu” – Zuzia Kusiak, „Bohaterowie Wału”- Marta Zagaja. Jury doceniło popisy krasomówcze dziewczyn i przyznało im nagrody! II miejsce dla Marty, wyróżnienie dla Zuzi .
Gratulujemy.
Prosimy o zwrot książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej do
15 czerwca 2018 r.
Bibliotekarz
"PRZED PIERWSZYM KROKIEM"
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej
informuje, że dnia 11 czerwca 2018r o godz. 17:OO w sali nr 31
odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci,
które 1 września 2018r rozpoczną naukę w naszej szkole.
Uczniowie z klas: IVA, IVB, VA, ,VB przystąpili do egzaminu na kartę rowerową, który składał się z trzech części. Dzieci przygotowywane były do egzaminu w ramach zajęć technicznych prowadzonych przez p. Ewę Siwiec i p. Marię Patrzylas.
Pierwsza część to test teoretyczny.
Uczniowie zdawali ten egzamin w formie elektronicznej.
Druga część to szkolenie na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez p. W. Kurcabę z udziałem klas trzecich gimnazjum.
Trzecia część egzaminu to test sprawnościowy.
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem techniki jazdy na rowerze.
SZEROKIEJ DROGI !!!!!!!
Gratulacje!!!!!
Pielgrzymka komunijna klas trzecich do Dębowca
Dnia 17maja 2018r. uczniowie klas III z rodzicami, ks. Marcinem Nowakiem oraz wychowawczyniami Lidią Ściuk i Agatą Kostek udały się na pielgrzymkę I-komunijną do Dębowca - miejscowości położonej w malowniczej części Pogórza Jasielskiego na Podkarpaciu. W Bazylice Mniejszej NMP, Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w "Polskim La Salette" uczestniczyły we Mszy Św.
Po zakupieniu pamiątek i smacznym obiedzie udali się do Archeologicznego Skansenu "Karpacka Troja". Uczniowie mogli zobaczyć rekonstrukcję wioski słowiańskiej z IX - X wieku, kuźnię wczesnośredniowieczną krytą strzechą o konstrukcji zrębowej z podcieniem wspartym na słupach, wewnątrz której było palenisko, kloce z kowadłem i narzędzia kowalskie.
Największą atrakcją były warsztaty z zabawkarstwa i garncarstwa. Własnoręcznie wykonane prace,dzieci mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.
Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domu.
Lidia Ściuk, Agata Kostek
Odpłatność za obiady za miesiąc
czerwiec
wynosi 22,10 zł
18,70 zł (klasy II A,B)
17,00 zł (klasy VII, II GIM)
Odpłatność za obiady do
10-tego każdego miesiąca przyjmowana jest:
od 700 do 1200
wpłaty należy dokonywać do 10.06.2018r
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ PATRONA
30 MAJA 2018r.
Z PIOTREM KORDYASZEM
autorem książki "Stefek" o dzieciństwie i młodości Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 10:00 do naszej hali sportowej. Istnieje możliwosć zakupu książki
z autografem (cena 28 zł)
Porządek dnia:
800 - Msza Św.
900 - Uroczysta akademia ku czci Patrona
1000 - Spotkanie autorskie dla klas I-IV
1000- Obiad dla klas V-VII i 2,3 gim
1100 - Spotkanie autorskie dla klas V-VII i 2,3 gim
1100 - Obiad dla klas I-IV
Uczennice naszej szkoły:
Klaudia Smycz, Paulina Skarzyńska, Kamila Osetek, Magdalena Zagaja, Viktoria Małecka, Wiktoria Siuzdak wzięły udział w czwórboju lekkoatletycznym na etapie gminnym i powiatowym zajmując l miejsce. Reprezentowały naszą szkołę na zawodach wojewódzkich dnia 29.05.2018r.
Możemy być dumni !!!
W Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Leżajsku 22 maja 2018r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród z Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie naszych lektur”, który już czwarty raz jest organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie Filię w Leżajsku.
Z naszej szkoły na konkurs wytypowano 4 prace w kategorii klas I-III. Były to prace uczennic: Apolonii Florek z kl. III b-wychowawca p. Agata Kostek, Anny Szymańskiej i Łucji Lech z kl. II b – wychowawca p. Beata Bałut oraz Moniki Żak z kl. II a-wychowawca p. Bożena Sarzyńska.
Apolonia Florek zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii. Praca Poli została nagrodzona spośród 242 prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Joanna Szewczyk.
Pod koniec kwietnia odbył się klasowy konkurs ortograficzny klas trzecich pod kierunkiem wychowawczyń p. Agaty Kostek i p. Lidii Ściuk. W konkursie tym wyłoniono najlepszych uczniów.
Dnia 9 maja do rywalizacji przystąpiło 28 uczniów w tym 17 uczniów z klasy 3A i 11 uczniów z klasy 3B. Najlepiej napisała uczennica z klasy 3A, Rozalia Łoin i zajęła I miejsce.
II miejsce zajęły dwie uczennice również z klasy 3A - Amelia Wójcik i Edyta Sobota.
III miejsce zajęły : Jagoda Kuduk z klasy 3B, Apolonia Florek z klasy 3B i Paulina Kania z klasy 3A.
Życzymy dalszych sukcesów! Agata Kostek
IV Bieg Uliczny Konstytucji 3 Maja
2 maja 2018 r. w Nowej Sarzynie odbył się IV Bieg Uliczny Konstytucji 3 Maja.
W biegu na dystansie 250 m uczestniczyli uczniowie klas I-III z terenu gminy Nowa Sarzyna.
W kategorii dziewcząt wystartowało 20 uczestniczek. Ze S. P. w Woli Zarczyckiej im. Prymasa Tysiąclecia. W biegu wzięły udział 4 osoby z kl.III a: Amelia Wójcik, Kinga Lech, Szymon Flis i Mikołaj Perlak i 4 osoby z kl.III b:Damian Kurcaba, Apolonia Florek oraz Antonina Kozyra.
Opiekę nad kl. III a sprawuje p. Lidia Ściuk, a nad kl. III b p. Agata Kostek.
Amelia Wójcik zajęła II miejsce i otrzymała Puchar Burmistrza G. i M. Nowa Sarzyna.
Dumni ze sportowych osiągnięć czekamy na kolejne sukcesy.
Opiekę podczas zawodów nad uczniami sprawowała p. Halina Chowaniec.
mgr Lidia Ściuk
„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie…”
https://spwolazarczycka.edupage.org/album/?#gallery/243
W dniach 25-26.04.2018r. uczniowie klas szóstych pojechali do Warszawy. W dobrych humorach spotkaliśmy się wczesnym rankiem i wyruszyliśmy na naszą wyprawę. Po podróży, która minęła nam bardzo szybko zaczęliśmy zwiedzanie stolicy z przeuroczym przewodnikiem. Na początek serce Warszawy: Stare Miasto, Kolumna Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca i warszawskiej Syrenki. Wysłuchaliśmy także kilku legend o Warszawie. Spacer Traktem Królewskim to niezapomniane przeżycie. Zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza interesowała szczególnie chłopców. Łazienki Królewskie zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Na Stadionie Narodowym przeszliśmy „Trasą Piłkarza”: szatnie, trybuny i zieloną murawę boiska, na której grają najlepsze drużyny. Wreszcie doczekaliśmy się zasłużonego obiadu i odpoczynku. Następny dzień to Centrum Nauki „Kopernik” - niezapomniane chwile dla wszystkich uczestników. Żeby nie chodzić piechotą do centrum trasę tę pokonaliśmy metrem – fantastyczne uczucie. Największą atrakcją dla dziewcząt było centrum handlowe „Złote Tarasy”. Na zakończenie naszej wycieczki zobaczyliśmy Warszawę z 30- go piętra Pałacu Kultury i Nauki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
Opiekunami na wycieczce byli: Barbara Maciołek, Halina Chowaniec, Grzegorz Biały i Ewa Siwiec.
V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie i Unii Europejskiej
w Szkole Podstawowej im.Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej już za nami.
23 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej piąty jubileuszowy konkurs wiedzy o naszym kontynencie. W tym roku tematem przewodnim była kultura Polski w związku z ogłoszeniem przez Komisję Europejską Roku 2018- Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało jedenaście szkół z Powiatu Leżajskiego. Uczniowie gimnazjów i siódmych klas szkół podstawowych zmagali się z różnorodnymi zadaniami w dwóch etapach konkursu oraz prezentowali multimedialne pocztówki wybranych krajów Europy z obiektami kulturowymi z listy UNESCO.
Zwycięskimi drużynami zostały :
I miejsce: Karolina Milo i Mateusz Gap ze Szkoły Podstawowej w Łętowni ( opiekun Teresa Sarzyńska)
II miejsce: Aleksandra Pikor i Gabriel Cebula z Gimnazjum w Nowej Sarzynie ( opiekun Marzena Bucior)
III miejsce: Wiktoria Kiełbowicz i Aleksandra Piechowska ze Szkoły Podstawowej w Brzózie Królewskiej ( opiekun Elżbieta Stępniowska)
Honorowy Patronat nad konkursem objęli oraz nagrody ufundowali : Pani Janina Sagatowska Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Stanisław Ożóg Poseł Parlamentu Europejskiego, Pan Jerzy Paul Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Mieczysław Miazga Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Rychel Burmistrz Mista i Gminy Nowa Sarzyna, Pan Marek Śliż Starosta Powiatu Leżajskiego.
Ponadto nasz Konkurs corocznie wspomagają sponsorzy, którzy chętnie włączają się ofiarując pomoc rzeczową i finansową. Serdecznie dziękujemy: Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, Komunalnej Biologicznej Oczyszczalni Ścieków w Nowej Sarzynie, Firmie Produkcyjno - Handlowej Genex z Wólki Łętowskiej, Cukierni "Torcik" z Woli Zarczyckiej, Sieci sklepów spożywczo- przemysłowych Stanisław Piechowski z Woli Zarczyckiej, Firmie transportowej"Azalia Trans" z Woli Zarczyckiej, Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej z Woli Zarczyckiej, Panu Sewar Kheder, Masarni Osip z Wierzawic oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej.
Organizatorzy: Lucyna Michna, Agata Kurlej, Małgorzata Krawiec, Jacek Wójcik, Barbara Kusiak.