Relacja z pierwszego dnia wyjazdu młodzieży z terenu gminy Nowa Sarzyna na Warsztaty Edukacyjne - Wolontariat jedną z dróg do sukcesu w Rajskie, Bieszczady. Podróż minęła nam bezpiecznie, po dotarciu na miejsce, przydzieleniu pokoi, pysznym obiadku, uczestniczyliśmy we Mszy św., później był czas na gry i zabawę na świeżym powietrzu, kolacja i spotkanie zapoznawcze. Dzień zakończyliśmy modlitwą i o 22.00 nastąpiła cisza nocna .
Ewa Przybysz - opiekun grupy
W dniu 17 maja odbyła się jedniodniowa wycieczka pierwszaków do Parku Jurajskiego w Bałtowie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejażdżki amerykańskim school busem po bałtowskim Zwierzyńcu, który rozmieszczony jest na obszarze 40ha. Uczniowie zobaczyli zwierzęta egzotyczne: lamy, wielbłądy, alpaki, strusie oraz rodzime: dziki, konie, łosie. W trakcie przejazdu pan przewodnik opowiadał wycieczkowiczom ciekawostki z życia oglądanych zwierząt.
Nową atrakcją w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym jest park miniatur Polska w Miniaturze, który z lotu ptaka ma kształt naszego kraju. Uczniowie podziwiali tutaj pomniejszone zamki i pałace z całej Polski. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści przewodnika oraz legendy związane z historią danej budowli. Uczniowie mieli też tutaj czas, by zakupić sobie pamiątki.
Po wycieczce school busem cała grupa zasiadła do pysznego obiadu, by wzmocnić swoje siły przed kolejnymi wyzwaniami.
Następnym punktem programu była wizyta w Sabatówce. W tym magicznym miejscu dzieci dowiedziały się, że pochodzą od słowiańskigo plemienia Lędźwian i spotkały się z sympatycznymi czarownicami. Mogły też wykazać się zręcznością pokonując zagadkowy tunel i sieć pajęczyn.
Wreszcie nadszedł czas na zwiedzanie Jura Parku, gdzie uczniowie spotkali się z modelami dinozaurów w ich naturalnej wielkości. W trakcie spaceru ścieżkami parku pani przewodnik przekazała nam w ciekawy sposób wiele informacji o prehistorycznym świecie tych zwierząt.
W Oceanarium, gdzie wykorzystywana jest nowoczesna technologia, uczniowie podziwiali świat podwodnego życia ogromnych gadów, ale też nie kryli strachu na widok zbliżających się do nich stworzeń.
Uwieńczeniem wycieczki były z niecierpliwością wyczekiwane zabawy w Parku Rozrywki, do których dzieci podeszły z wielkim entuzjazmem.
Chociaż droga przed nami była daleka, a niektórzy troszkę zmęczeni, to z wycieczki do Zaginionego Świata Dinozaurów wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Była to wspaniała przygoda.
Organizatorzy wycieczki:
Lidia Ściuk
Joanna Szewczyk
W dniu 26.04.2019 r. uczniowie naszej szkoły Urszula Smycz z kl. II ,,b” i Filip Turczyn z kl. II ,,a” zmierzyli się z zadaniami matematycznymi w Szkole Podstawowej w Łętowni. Uczennica Urszula Smycz zajęła II miejsce w ,,Lidze Złotej”, a Filip Turczyn I miejsce w ,,Lidze Srebrnej”.
Serdeczne gratulacje składają dumne wychowawczynie Teresa Maruszak i Halina Zygmunt.
W dniach 9 – 10 maja 2019 r. uczniowie klas V „a” i V „b” uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa, Bochni i Niepołomic.
Wyjechaliśmy z Woli Zarczyckiej bardzo rano (o godzinie 6 00). Droga przebiegała szybko, śpiewaliśmy piosenki, opowiadali żarty, zajadali smakołyki. Przybyliśmy do Krakowa gdzie czekała na nas Pani przewodnik Anna. To ona wprowadziła nas w świat historii Krakowa. Opowiedział nam skróconą historię Katedry Krakowskiej, legendę o dzwonie Zygmunta, zaprowadziła nas do Smoka Wawelskiego, zaprowadziła nas do krypty w której pochowano parę prezydencką. Kraków z jego zabytkami można zwiedzać kilka dni, a my mieliśmy na to tylko kilka godzin. Po lekcji historii wyruszyliśmy do Kopalni Soli w Bochni. Tam czekali na nas przewodnicy, którzy zjechali z nami do podziemi. Winda była urocza, zjazd trwał minutkę, a przyniósł wiele atrakcji. Po zakwaterowaniu przewodnicy a zarazem opiekunowie naszej grupy przenieśli nas w świat średniowiecznej kopalni. Hologramy opowiadały historię, mówiły do nas, a nawet żartowały. Noc w Bocheńskiej kopalni będzie niezapomnianym przeżyciem, pierwsza noc z klasą poza domem, głęboko pod ziemią, bez zasięgu, bez telefonu z licznymi atrakcjami: dyskoteką, boiskiem, drewnianą zjeżdżalnią i piętrowymi łóżkami. Śniadanie smakowało wyśmienicie. Po powrocie na powierzchnię rozdzwoniły się telefony. Ostatnim punktem wycieczki był renesansowy zamek Królowej Bony w Niepołomicach. Poznaliśmy tam jego historię i przygody królowej ze spotkaniem różnych zwierząt w puszczy niepołomickiej. Warsztaty heraldyczne przeniosły nas w czasy średniowiecznych rycerzy, poznaliśmy na nich znaczenie kolorów, symboli, pojęć i wykonaliśmy własne herby. Zwiedzanie zamku i warsztaty heraldyczne zostawiły w nas wiele wspomnień.
Wycieczka 10/10!
Koło Misyjne działające w Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej 29.04.2019r. z okazji
Dnia Ziemi przygotowało happening ekologiczny, w którym udział wzięły uczennice z klasy IV a:
Paulina Kania, Wiktoria Turczyn i Maria Perlak.
Mali obrońcy czystego powietrza i czystej Ziemi, odwiedzili wszystkie klasy w szkole, prezentując krótki program artystyczny. Transparent, odpowiednie stroje, hasła:
„Śmieci mniej, Ziemi lżej”, „Aluminiowe puszki zbieramy, Ziemi pomagamy!”, „Czy duży, czy mały o czystość Ziemi dbamy”- miały zachęcać uczniów do zbierania puszek aluminiowych, złomu i wszelkiego rodzaju śmieci, które niszczą nasze środowisko naturalne.
„Wszyscy dbajmy o swój dom – Polskę!”
Zachęcamy do segregacji śmieci!
Dziękujemy za pomoc uczennicom z kl. VIIIB Karolinie Dec i Aleksandrze Rogali.
Lidia Ściuk, Joanna Szewczyk, Ewa Siwiec, Beata Bałut
Dnia 21 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Wszyscy rozwiązywali testy z zadaniami o trzech stopniach trudności.
Wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:
kategoria „Żaczek” — klasy 2: Urszula Smycz i Filip Wrona,
kategoria „Maluch” — klasy 3: Bartłomiej Żaba i Iga Perlak
— klasy 4: Michał Piechowski
kategoria „Beniamin” — klasy 5: Michał Sroka
kategoria „Kadet” — klasy 8: Bartłomiej Piechowski i Łukasz Szczepański
Uczniowie bez wyróżnienia, ale z bardzo ładnym wynikiem, to:
- Filip Turczyn, Weronika Kiełbowicz kl. 2,
- Mateusz Hajder, Monika Żak kl. 3,
- Sylwia Olechowska kl. 5,
- Karol Flis kl. 7 (do wyróżnienia brakło 1,5 pkt!)
- Julia Żak kl. 8
GRATULUJEMY!!!
Każdy uczestnik konkursu otrzymał układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka.
Dziękuję p. dyrektorowi Adamowi Stanaszkowi za dofinansowanie uczniom konkursu.
Dziękuję nauczycielom: p. Teresie Maruszak, p. Halinie Zygmunt, p. Bożenie Sarzyńskiej, p. Beacie Bałut, p. Dorocie Dziedzic i p. Barbarze Kusiak za przygotowanie uczniów do konkursu oraz innym pracownikom za pomoc w jego przeprowadzeniu.
Ewa Przybysz – koordynator szkolny
Japonia to niezwykły, pełen kontrastów kraj azjatycki, w którym to tradycja miesza się z rzeczywistością.
26 kwietnia zaprezentował go uczniom naszej szkoły pan Grzegorz Chachura, przedstawiciel grupy TRZASK. Podzielił się wrażeniami o gigantycznym mieście Tokio. Opowiadał między innymi o Fudżi i Fukushimie(elektrowni atomowej zburzonej przez tsunami) oraz o tańczących i śpiewających robotach.
Uczestnicy prezentacji poznali historię Hiroszimy, dowiedzieli się jak smakuje śmiertelnie trująca ryba Fugu(sporządzana tylko przez fachowców) i jak podróżuje się superszybkim pociągiem Shinkansen.
Opowieści poparte były pięknymi fotografiami i licznymi rekwizytami. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o Kraju Kwitnącej Wiśni.
Być może, to interesujące spotkanie zainspiruje kiedyś naszych wychowanków do odbycia osobiście podroży na kraniec Azji?
Lucyna Michna
OGŁOSZENIE
Odpłatność za obiady
za MAJ
wynosi 40,00 zł
Wpłaty dokonujemy
do 10.05.2019r. w godzinach:
700-1200
Dnia 8 maja 2019 roku miała miejsce wycieczka klas II do Krakowa, pod przewodnictwem Haliny Zygmunt , Teresy Maruszak i Barbary Kusiak.
Mimo napiętego planu wycieczki, udało się zrealizować każdy jej punkt. Dzieci zobaczyły Zamek Królewski na Wawelu i okalającą go Wisłę. Podziwiając ziejącego ogniem smoka mogły sobie przypomnieć legendę o dzielnym szewczyku Dratewce.
Spacerując krakowskimi plantami w kierunku Rynku Głównego, miały okazję zobaczyć znane wszystkim Okno Papieskie na ulicy Franciszkańskiej, z którego Święty Jan Paweł II przemawiał i pozdrawiał witające go tłumy.
Na Rynku Głównym dzieci podziwiały Wieżę Ratuszową, a w malowniczych Sukiennicach zakupiły pamiątki z wycieczki. Oczekując na strażaka, który niezawodnie co godzinę odgrywa hejnał z wieży Kościoła Mariackiego przypomniały sobie legendę odnośnie tej znanej melodii.
Kierując się do kolejnej atrakcji wycieczki dzieci miały okazję zobaczyć Basztę i Bramę Floriańską, gdzie czekała na nie miła niespodzianka – panowie w strojach krakowskich zagrali specjalnie dla dzieci ziemi leżajskiej krakowiaczka!
Następnym punktem wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka, w którym nasi dzielni piekarze nie tylko wykonali swoje obwarzanki, ale poznali również historię tego przysmaku.
Po tak intensywnym czasie, każdemu smakował obiad, który jednocześnie pokrzepił przed ostatnim punktem wyjazdu – Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema. W miejscu tym dzieci namacalnie mogły poznać prawa fizyki i chemii.
W czasie powrotu atmosfera w autobusie była bardzo radosna, a dzieci tryskały pozytywną energią!
Teresa Maruszak
Politechnika Rzeszowska w roku szkolnym 2018/2019 realizowała program współfinansowany ze środków UE i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie „Politechnika Młodych Odkrywców”. Do udziału w tym projekcie została zgłoszona m.in. nasza szkoła w maju ubiegłego roku. Pięciu uczniów z klasy 8a i 3a i 3b gimnazjum (Magdalena Smycz, Wojciech Kusiak, Piotr Piechowski, Wojciech Smycz i Łukasz Szczepański) zakwalifikowało się do programu w module „Szkoła młodych fizyków i matematyków”. Głównym celem projektu było popularyzowanie nauk przyrodniczych w niekonwencjonalny sposób. Uczestnicząc w pokazach naukowych z fizyki i matematyki, uczniowie byli inspirowani do twórczego myślenia i rozwijania swoich zainteresowań i pasji.
Szkoła młodych fizyków i matematyków na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej przeprowadziła zajęcia pokazowe, warsztatowe i wykłady w zakresie następujących zagadnień:
Uczniowie wzięli udział w trzech 6 godzinnych spotkaniach, tj. (19 listopada 2018 roku, 7 stycznia 2019 roku, 25 marca 2019 roku) oraz w 2 godzinnym spotkaniu w specjalistycznym laboratorium (13 kwietnia 2019 roku).
Tematyka zajęć dzięki swej różnorodności i atrakcyjnej formie poszerzyła wiedzę naszych uczniów. Być może w niedalekiej przyszłości Ci uczniowie zasilą szeregi Politechniki Rzeszowskiej. Powodzenia!.
Więcej informacji i zdjęcia z realizacji projektu dostępne pod linkiem http://www.pmo.prz.edu.pl/fizyka_newsy.html
Maria Patrzylas
13 kwietnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych pracowni edukacji nieformalnej w Rzeszowie. Celem warsztatów w eksperymentarium jest realizacja zajęć w interesującej formie, z wykorzystaniem unikalnych rekwizytów. Uczniowie budowali model generatora (prądnicy). Po zakończonych zajęciach, każdy z uczniów mógł zabrać stworzony przez siebie model silnika.
Maria Patrzylas
W dniu 15 kwietnia 2019 roku odbyła się pierwsza lekcja fizyki dla przedszkolaków. Tematem zajęć były oddziaływania. Dzieci za pomocą pokazu poznawały po kolei każde z oddziaływań występujących w przyrodzie (grawitacyjne, sprężyste, elektrostatyczne i magnetyczne). Druga część zajęć odbyła się na zasadzie samodzielnej pracy. Dzieci robiły m.in. bańki mydlane wykorzystując zjawisko napięcia powierzchniowego. Jak można było się przekonać fizyka nie taka straszna jak o niej mówią. Zabawom dzieci nie było końca.
Maria Patrzylas
Matematyka:
Geografia:
Barbara Kusiak– koordynator szkolny
Dorota Dziedzc– koordynator szkolny
Serdecznie gratulujemy!!!
Co roku w naszej szkole obchodzimy rocznice i wydarzenia historyczne państwa polskiego. Organizowane z tej okazji uroczystości szkolne przybliżają uczniom ważną datę historyczną, wagę i znaczenie związanego z nią święta państwowego. Jednocześnie pomagają w patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia; rozbudzają miłość do ojczyzny, uczą szacunku do jej tradycji i historii.
W dniu 30 kwietnia 2019r. odbyła się akademia poświęcona upamiętnieniu Konstytucji 3 Maja, którą przygotowali uczniowie klasy II „a” i II „b” wraz z wychowawczyniami Haliną Zygmunt i Teresą Maruszak.
Uczniowie klas młodszych nie posiadają podstawowej wiedzy historycznej i mają problemy z ujmowaniem związków czasowo-przestrzennych. Stąd w montażu tego przedstawienia przenieśliśmy się na kilka chwil do tamtej epoki historycznej, aby w uproszczonej formie przedstawić uczniom wydarzenia, które złożyły się na uchwalenie postępowej na tamte czasy ustawy państwowej znanej dzisiaj pod nazwą Konstytucji 3 Maja. W tej inscenizacji przedstawiona została sala sejmowa, posłowie, ważne głosowanie i przysięga króla. Ukazana została powaga dnia, niecierpliwe oczekiwanie i wielka radość ludzi z uchwalenia konstytucji. Uwzględniona została istota i znaczenie ustawy dla Polski i jej obywateli, która niosła nadzieję na ocalenie ojczyzny przed grożącymi jej rozbiorami i postępującym zacofaniem gospodarczym.
Akademię uświetnił chór naszej szkoły pod przewodnictwem pani Ewy Siwiec, za co serdecznie dziękujemy.
Ogromne podziękowania składamy pani Małgorzacie Zygmunt pracującej w Bibliotece Publicznej w Woli Zarczyckiej, która zaprojektowała i pomogła wykonać scenografię do przedstawienia.
Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Rodziców klas drugich, którzy włożyli wiele trudu, aby zapewnić piękne stroje dla swoich dzieci.
galeria zdjęć Teresa Maruszak
SZKOLNE KOŁO MISYJNE
w dniach: 10 – 12.04.2019r. przeprowadziło akcję „Zbiórka złomu” na misję w Kongo.
Ze sprzedaży złomu uzyskano kwotę:
4 933,00 zł.
Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania za hojność i dobre serce.
Cała kwota została przekazana na misję do
ks. Franciszka w Kongo.
Organizatorzy
Wyprawa z Jaśkiem Melą poza horyzonty.
Kiedy 27 marca siódmoklasiści spotkali się w Franciszkańskim Ośrodku Kultury w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej z Jaśkiem Melą, zrozumieli, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Opowieść tego niezwykłego człowieka uświadomiła wszystkim, że ograniczenia są tylko w naszych głowach.
Poruszyła nas historia walki Jaśka z kalectwem. Ze spotkania każdy wyniósł mnóstwo pozytywnej energii i wyruszył zdobywać swój biegun.
Małgorzata Gałusza, Małgorzata Krawiec, Lucyna Michna
24 kwietnia, tuż po świątecznej przerwie, odbył się w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku konkurs „Logistycznie i ekonomicznie”. Była to już 5 edycja konkursu, wymagającego od uczestników różnorodnej wiedzy i umiejętności w zakresie: matematyki, geografii, fizyki, informatyki oraz wiedzy sportowej. Do zmagań konkursowych przystąpiły 22 zespoły z powiatu leżajskiego i nie tylko. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym 3-osobowe zespoły rozwiązywały zadania (również zagadki intelektualne) z w/w przedmiotów. Nasi uczniowie: Bartłomiej Piechowski, Kacper Potaczała oraz Łukasz Szczepański- zakwalifikowali się, jako jeden z 6 zespołów, do drugiego etapu. Wykonywali w nim różne zadania praktyczne.
Poradzili sobie doskonale! Zdobyli pierwsze miejsce! Otrzymali cenne nagrody rzeczowe, będą też uczestniczyć w atrakcyjnej, jednodniowej wycieczce sponsorowanej przez organizatora konkursu.
Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych wychowanków i wierzymy, że wiedza zdobyta przez nich w szkole podstawowej jeszcze nie raz pozwoli im sięgać po najwyższe laury, czego im wszyscy życzymy!
Lucyna Michna