Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie czytelniczym na „Czytelnika Roku”, który organizowany jest przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowej Sarzynie.
Zmagania konkursowe trwały od 11 lutego do 31 sierpnia 2019r. W tym czasie uczniowie wypożyczali książki w bibliotekach publicznych i szkolnych oraz zgodnie
z regulaminem pozyskiwali punkty.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
Kat. I-klasy I-III
Kat. II-klasy Iv-VIII.
Z naszej szkoły najlepsze wyniki w kat. I uzyskali: Paweł Garbacz, Julia Perlak, Klaudia Mścisz i Weronika Kiełbowicz. Natomiast w kat. II wysokim czytelnictwem wykazali się:Amelia Hasiak i Błażej Zygmunt.
Wręczenie nagród odbyło się 7 września w Nowej Sarzynie, podczas „Narodowego Czytania”.
Uczeń klasy II b- Paweł Garbacz otrzymał tytuł „Czytelnika Roku 2019”.
Pawełkowi i pozostałym wzorowym czytelnikom gratulujemy i życzymy przeżycia wielu pięknych chwil w krainie książki.
Małgorzata Zygmunt-pracownik biblioteki publicznej
Joanna Szewczyk-wychowawczyni kl.IIb
Opiekunowie: p.Lidia Ściuk i p.Joanna Szewczyk
Odpłatność za obiady za miesiąc WRZESIEŃ
wynosi 40 zł
Wpłaty dokonujemy do 10 września 2019r w godzinach od 7:00 do 12:00
W poniedziałek 2 września 2019r o godz. 8:00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Woli Zarczyckiej uroczyście rozpoczniemy nowy rok szkolny.
Po mszy św. na hali sportowej nastąpi spotkanie ogólne dla wszystkich klas. Na koniec odbędą się spotkania z wychowawcami.
Rozkład jazdy autobusów na dzień 2 września:
PRZYJAZDY:
6:55 - Łoiny, Szpornie
6:58 - Łoiny figura
7:00 - Flisy Skrzyżowania
7:02 - Koniec Bud
7:10 - Ogrody
7:12 - Parszywka I
7:14 - Parszywka II
7:17 - Parszywka
7:13 - Smycze
ODJAZDY:
10:30 - wszystkie kierunki
Klasa IVa Kinga Lech 5,08 Edyta Sobota 5,08 Maria Perlak 5,00 Paulina Kania 4,92 Rozalia Łoin 4,92 Wiktoria Turczyn 4,83 Amelia Wójcik 4,83 Weronika Korzec 4,75 Klasa IVb Apolonia Florek 5,25 Antonina Kozyra 5,00 Błażej Zygmunt 5,00 Jagoda Kuduk 4,92 Michał Pieróg 4,92 Gabriela Perlak 4,83 Patrycja Siuzdak 4,83 Maja Kozyra 4,75 Klasa Va Kinga Mul 5,33 Szymon Golas 5,08 Szymon Siwiec 5,08 Martyna Zygmunt 5,08 Jan Linek 4,83 Izabela Piechowska 4,83 Piotr Sulikowski 4,83 Martyna Swołek 4,75 Klasa Vb Sylwia Olechowska 4,90 Klasa VIa Tomasz Flis 5,36 Wojciech Kozyra 5,36 Magdalena Piechowska 5,27 Ewa Boho 4,91 Magdalena Burek 4,82 Klasa VIb Artur Rogala 5,00 Zuzanna Kusiak 4,81 Klasa VIIa Karol Flis 5,00 Klasa VIIIa Malwina Mul 5,22 Amelia Smycz 5,11 Bartłomiej Piechowski 5,06 Kacper Potaczała 5,06 Łukasz Szczepański 5,06 Marta Zagaja 5,00 Julia Siuzdak 5,00 Klasa VIIIb Julia Żak 5,22 Małgorzata Wnuk 5,22 Aleksandra Rogala 5,17 Karolina Dec 4,78 Klasa IIIa gimnazjum Sylwia Sulikowska 5,29 Magdalena Smycz 5,06 Zuzanna Bogdan 4,94 Sylwia Zdeb 4,88 Julia Bogdan 4,76
Klasa Ia Patrycja Franus Maria Krawiec Antoni Kozyra Martyna Pawlica Jakub Perlak Emilia Ruszak Kinga Stalica Klasa Ib Paweł Garbacz Jakub Iwanicki Mateusz Iwanicki Michalina Kiełbowicz Sławomir Kraska Natalia Kwaśniak Julia Kusiak Mateusz Saj Kacper Szwed Sylwester Tabaka Magdalena Tudryn Klasa IIa Adam Kozyra Maja Loryś Klaudia Mścisz Sandra Perlak Dominik Sieńko Dominika Smycz Filip Turczyn Klasa IIb Karolina Boho Szymon Dziadosz Kamil Iwanicki Lena Jastrzębska Weronika Kiełbowicz Alicja Kraska Michał Mucha Urszula Smycz Ewa Stańko Paweł Stańko Filip Wrona Kacper Zasoński Klasa IIIa Barbara Chowaniec Mateusz Hajder Dominika Iwanicka Maja Jastrzębska Marcelina Kurlej Gabriela Łoin Iga Perlak Julia Perlak Patryk Smycz Łucja Szczepańska Monika Żak Klasa IIIb Marcin Ferenc Mateusz Kiełbowicz Paweł Kiełbowicz Łucja Lech Joanna Mul Hubert Olechowski Filip Pawlica Anna Szymańska Radosław Węglarz Bartosz Żaba
14 czerwca w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie odbył się II Gminny Konkurs scenek w języku angielskim „TO BE OR NOT TO BE”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów z klas ósmych – Kacper Potaczała, Piotr Kopacz, Mateusz Cyrana, Michał Sobota i Wojciech Smycz. Chłopaki odegrali scenkę „At the dentist” z charakterystycznym czarnym humorem brytyjskim. Rozbawiając jury oraz publiczność wywalczyli 3 miejsce w kategorii klas 5 – 8. Uzdolnionym językowo i aktorsko uczniom gratulujemy i życzymy dalszych przygód z językiem obcym!
Katarzyna Kwiecińska
Agata Kurlej
„Nie widziałem nigdzie nocą nieba
tak pięknego jak nad Afryką.
Nie widziałem zieleni tak soczystej
i tak bogatej gamy kolorów,
motyli, ptactwa, jaszczurek i węży jak w Afryce.
Nie spotkałem ludzi tak tajemniczych,
tak biednych materialnie i zarazem tak
bogatych kulturowo jak w Afryce”.
Ks. Roman Rusinek SAC
W środę, 12 czerwca na spotkanie z członkami i opiekunami Szkolnego Koła Misyjnego przybył ksiądz misjonarz Franciszek Wojdyła. Ksiądz Franciszek od kilkunastu lat przebywa na misjach w Afryce. Pracuje w Republice Kongo i to do jego parafian trafiają środki materialne pozyskane w różnych akcjach prowadzonych przez nasze koło misyjne.
Obecni na spotkaniu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat Kongo. Misjonarz opowiadał m.in. o życiu dzieci w tym misyjnym kraju, o zwyczajach, szkole i codziennym dniu Afrykańczyków. Największą bolączką tamtejszej ludności jest głód. Dzieci jedzą często tylko jeden posiłek dziennie. Nie mają tyle szczęścia, co dzieci w Polsce: brakuje ubrań, książek, za naukę w szkole trzeba płacić. Pomoc materialna jest zatem niezbędna, więc ksiądz Franciszek Wojdyła doceniał nasz wkład w misje.
Uczniowie mieli możliwość zadawania księdzu pytań na interesujace ich tematy. Ksiądz misjonarz przekazał nam do obejrzenia dwa filmy o pracy na misjach oraz drobne rekwizyty.
Jesteśmy wdzięczni, że ksiądz Franciszek znalazł czas, by podzielić się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami.
11 czerwca uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką swoich wychowawców: Pana Jerzego Zygmunta, Pani Katarzyny Kwiecińskiej oraz Pani pedagog Małgorzaty Krawiec uczestniczyli w wycieczce do malowniczego Przemyśla. Towarzyszył nam również Pan przewodnik PTTK w Rzeszowie, który oprowadzając nas po zaułkach Przemyśla przybliżył nam jego historię i zaznajomił z zabytkami. Zwiedziliśmy Rynek, archikatedrę i jej krypty oraz częściowo zamek Kazimierza Wielkiego. Nie zabrakło również czasu na posiłek i jedyne w swoim rodzaju przepyszne lody przemyskie! W drodze powrotnej podziwialiśmy roślinność w arboretum w Bolestaszycach (niestety w towarzystwie komarów… …później już oswojonych… ) oraz poznaliśmy historię Fortu XIII „San Rideau” Twierdzy Przemyśl. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam również pobyt na torze saneczkowym i wspólne przejazdy z przerażonymi początkowo…opiekunami Cali, zdrowi i ubogaceni o nowe doświadczenia i informacje, w świetnych nastrojach wróciliśmy do Woli Zarczyckiej planując kolejny wspólny wyjazd…
Uczniowie klas ósmych z opiekunami, panią L. Michną, H. Chowaniec, M. Gałuszą w dniach 4-6 czerwca zwiedzili stolicę. Wielka metropolia zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Zaczęliśmy zwiedzanie na Placu Zamkowym od najstarszego publicznego pomnika w Warszawie, czyli od Kolumny Zygmunta. Na Starówce przywitaliśmy się z Syrenką, kataryniarzem i pokłoniliśmy się Małemu Powstańcowi z warszawskiego pomnika. Przeszliśmy Traktem Królewskim i zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by obejrzeć zmianę warty. Tego dnia byliśmy również na Stadionie Narodowym.
Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Sportu i uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Kibicuj z nami”. Potem miał miejsce spacer wśród zieleni po Ogrodzie Zoologicznym. Kiedy już zobaczyliśmy wszystkie egzotyczne zwierzęta warszawskiego ZOO, pojechaliśmy do Wilanowa . Pałac Jana III poraził nas bogactwem komnat. Oszołomieni przepychem domu Jego Królewskiej Mości wzięliśmy udział w zajęciach ,,Na sarmackim dworze”.
Dnia trzeciego zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjechania na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego obejrzeliśmy całą Warszawę, ale w szczególności patrzyliśmy w kierunku Woli i wypatrywaliśmy budynku dawnej elektrowni. Tam właśnie, czyli do Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się, by zobaczyć replikę samolotu Liberator, wysłuchać powstańczych piosenek, przejść zrekonstruowanym odcinkiem kanału, poznać dokładniej historię powstania. Po obiedzie pojechaliśmy na ulicę Wiejską zwiedzić Sejm.
Zobaczyliśmy bardzo dużo i mimo zmęczenia tanecznym krokiem w rytmie ćwiczonego poloneza żegnaliśmy panią pilot. Przeżyliśmy fantastyczną przygodę i z przekonaniem stwierdzamy, że Warszawę da się lubić.
Zakończyliśmy zbiórkę plastikowych nakrętek, aby wesprzeć w leczeniu i rehabilitacji chorą Julię – uczennicę Zespołu Szkół w Sarzynie.
W akcji wzięło udział 113 uczniów naszej szkoły.
Zebraliśmy 165 980 sztuk nakrętek, co w przeliczeniu na wagę dało ok. 400 kg
Największą ilość nakrętek ( powyżej 4 tys. sztuk ) przynieśli uczniowie:
Pietrońska Zuzanna klasa I b
Perlak Sandra klasa II a
Lech Kinga klasa IV a
Katarzyna Łoin klasa IV b
Gabriela Barłóg klasa IV b
Wojciech Kozyra klasa VI a
Kamil Boho klasa VII b
Najbardziej zaangażowała się w akcję klasa IV b
z rekordowym wynikiem 30 477 sztuk nakrętek.
Koordynatorzy zbiórki wraz z rodzicami Julii składają podziękowania wszystkim osobom, które okazały wielkie serce i chęć niesienia pomocy.
Joanna Szewczyk
Małgorzata Krawiec