REGULAMINY

Regulamin frekwencji

REGULAMIN FREKWENCJI

obowiązujący w Szkole Podstawowej  im. Prymasa Tysiąclecia

w Woli Zarczyckiej

1. ZASADY ZWALNIANIA UCZNIÓW Z ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

  1. Zwolnienie ucznia z zajęć lekcyjnych przez rodzica lub prawnego opiekuna traktowane jest jako nieobecność usprawiedliwiona.

 

  1. Zwolnienie ucznia z danej lekcji może nastąpić na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów.

 

  1. Zwolnienie dokonywane przez rodziców lub prawnych opiekunów winno mieć formę pisemną lub telefoniczną.

 

  1. Zwolnienie uczeń przekazuje wychowawcy. W przypadku nieobecności wychowawcy uczeń zwalnia się u nauczyciela go uczącego. Wtedy ma wpisaną nieobecność, którą na podstawie zwolnienia, w późniejszym terminie usprawiedliwia wychowawca.

 

  1. Zwolnienie, o którym mowa w punkcie 4. nauczyciel jest zobowiązany przekazać wychowawcy w najbliższym terminie.

 

  1. Nauczyciel zwalniający ucznia w celu reprezentowania szkoły, jest zobowiązany do pozostawienia w dzienniku zajęć lekcyjnych danej klasy pisemnego wykazu uczniów zwalnianych z określonej ilości godzin.

 

  1. Uczeń może być zwolniony z zajęć wychowana fizycznego na okres jednego lub dwóch semestrów na podstawie zaświadczenia lekarskiego wydanego przez placówkę służby zdrowia i zaakceptowanego przez dyrektora szkoły.

 

  1. Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego mają obowiązek przebywać
    w miejscu, w którym pozostała część klasy odbywa zajęcia. W przypadku zajęć terenowych uczeń powinien przebywać na terenie budynku szkolnego. Jeżeli wychowanie fizyczne jest jego pierwszą lub ostatnią lekcją rodzic lub prawny opiekun może złożyć pisemne oświadczenie, że wyraża zgodę na pobyt dziecka w czasie tych lekcji w domu.

 

  1. W przypadku złego samopoczucia ucznia w czasie lekcji po telefonicznej informacji ze szkoły rodzic lub prawny opiekun zobowiązany jest do odebrania dziecka osobiście.

 

2. ZASADY EGZEKWOWANIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

 

 

  1. Rodzice lub prawni opiekunowie mają obowiązek pisemnego lub osobistego usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole w terminie 7 dni od zakończenia nieobecności.

 

  1. O przewidywanej dłuższej niż 1 tydzień nieobecności dziecka ( np. pobyt
    w sanatorium, szpitalu, przewlekła choroba) rodzice lub prawni opiekunowie są zobowiązani powiadomić wychowawcę pisemnie, telefonicznie, lub poprzez osobisty kontakt wcześniej.

 

  1. W przypadku dłuższych nieobecności, zwłaszcza nieusprawiedliwionych, trwających co najmniej 1tydzień lub 30 godzin w miesiącu, a także w przypadku ewidentnych wagarów wychowawca:
    1. Przekazuje pedagogowi szkolnemu informację o takich uczniach.
    2. Powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów telefonicznie a jeśli zajdzie taka potrzeba listownie / za potwierdzeniem odbioru/ o absencji ucznia i wzywa ich do szkoły celem wyjaśnienia danej sytuacji.
    3. Wspólnie z pedagogiem szkolnym przeprowadza rozmowę z uczniem.
    4. W obecności dyrektora, lub pedagoga szkolnego, przeprowadza rozmowę z rodzicami lub prawnymi opiekunami i uczniem, w której informuje ich o ewentualnych konsekwencjach nieobecności dziecka, a także zobowiązuje ich do spowodowania systematycznego uczęszczania dziecka do szkoły.
  2. Każde działanie podejmowane przez wychowawcę lub pedagoga szkolnego związane z egzekwowaniem obowiązku szkolnego ucznia wychowawca bądź pedagog odnotowuje w dzienniku.
  3. W przypadku braku współpracy rodzica (opiekuna) z wychowawcą (rodzic nie uczestniczy w zebraniach nie wyraża chęci na spotkania indywidualne itp.) lub współpracy, która nie daje oczekiwanych rezultatów, (gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego), dyrektor szkoły wysyła dwukrotnie listem poleconym: upomnienie zawierające stwierdzenie, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły , oraz informację,
    że niespełnienie tego obowiązku jest zagrożone postępowaniem egzekucyjnym.

 

  1. W sytuacji, gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego, dyrektor placówki, kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego, jakim jest właściwa gmina. Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna, która może być nakładana kilkakrotnie.

 

  1. W przypadku, gdy szkoła wyczerpała wszelkie możliwe środki oddziaływań wychowawczych (rozmowy z uczniem, ostrzeżenia ucznia, spotkania z pedagogiem itd.) i pomimo wszczętego postępowania egzekucyjnego, uczeń nadal nie realizuje obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą i pedagogiem szkolnym może pisemnie powiadomić o zaistniałej sytuacji Sąd Rodzinny.

 

3. ZASADY USPRAWIEDLIWIANAIA NIEOBECNOŚCI W SZKOLE UCZNIÓW

 

 

  1. Na początku roku szkolnego wychowawca klasy informuje uczniów i rodziców
    o zasadach usprawiedliwiania nieobecności w szkole.

 

  1. Nieobecności ucznia usprawiedliwiane są przez wychowawcę na wniosek rodzica lub prawnego opiekuna w formie pisemnej. Wniosek o usprawiedliwienie musi zawierać wyjaśnienie przyczyny nieobecności. Jeżeli argumentacja rodzica lub opiekuna jest niejasna bądź, zdaniem wychowawcy, mało przekonywająca, wychowawca ma prawo żądać szczegółowych wyjaśnień lub nie uwzględnić prośby o usprawiedliwienie nieobecności.

 

  1. W przypadku wątpliwości, co do autentyczności zwolnienia / usprawiedliwienia wychowawca ma obowiązek ustalić, czy dane zwolnienie/ usprawiedliwienie jest autentyczne. Celem wyjaśnienia tej sytuacji może wezwać rodziców do szkoły.

 

  1. Rodzice lub opiekunowie mogą także wnioskować o usprawiedliwienie nieobecności ucznia w formie ustnej w czasie bezpośredniej rozmowy z wychowawcą lub telefonicznie .

 

  1. Rodzice lub opiekunowie usprawiedliwiają nieobecność ucznia w ciągu 7 dni od jego powrotu do szkoły. Po tym terminie nieobecności traktowane są przez wychowawcę jako nieusprawiedliwione.

 

  1. Wychowawca nie uznaje zwolnienia wykorzystywanego selektywnie, tj. gdy uczeń jest obecny tylko na wybranych lekcjach. Takie postępowanie unieważnia zwolnienie ucznia.

 

4. NIEOBECNOŚCI NA PRACACH KLASOWYCH

 

  1. Nieobecność ucznia podczas pracy klasowej, która została zapowiedziana z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, usprawiedliwiana jest przez wychowawcę na podstawie pisemnego usprawiedliwienia przez rodziców bądź prawnego opiekuna.

 

  1. Nieobecność ucznia podczas zapowiedzianej pracy klasowej może być usprawiedliwiona przez wychowawcę w przypadku zaistnienia bardzo ważnych przyczyn losowych.

 

  1. Brak obecności  ucznia podczas pracy klasowej oznacza, że nauczyciel przedmiotu ma prawo bez wyznaczania terminu przeprowadzić zaległą prace klasową.

 

Nieobecność ucznia w szkole nie zwalnia go z obowiązku uzupełnienia zaległych tematów lekcji w zeszycie przedmiotowym i zeszycie ćwiczeń oraz opanowania treści nauczania omawianych podczas jego nieobecności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej
    37-311 Wola Zarczycka 128
  • 17 2417002

Galeria zdjęć