Pielęgniarka szkolna

Procedura przeprowadzania grupowej profilaktyki fluorkowej

 

Świadczeniodawca:

Elżbieta Wojdyła – Łoin

Praktyka pielęgniarska

 

 

Procedura przeprowadzania grupowej profilaktyki fluorkowej wśród uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej

 

  1. Procedura dotyczy przeprowadzania grupowej profilaktyki fluorkowej wśród uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.

 

  1. Próchnica zębów i choroby przyzębia jest najczęściej występującym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wieloletnie badania udowodniły wysoką skuteczność fluorków w profilaktyce próchnicy. Udowodniono, że regularne nadzorowane szczotkowanie zębów preparatami fluoru zmniejsza częstotliwość występowania próchnicy o 30%.  Przyjęte jest, że zabiegi grupowej profilaktyki fluorkowej przeprowadzane są 6 razy w roku szkolnym w odstępach 1,2 lub 6 tygodniowych, w zależności od zaleceń producenta preparatu, stosowanego do przeprowadzania fluoryzacji w danym roku szkolnym.

 

  1. Tryb przeprowadzania zabiegu

 

  • O terminach przeprowadzania grupowej profilaktyki fluorkowej pielęgniarka powiadamia dyrektora szkoły, przedstawiając harmonogram zabiegów fluoryzacji w formie pisemnej.  Harmonogram grupowej profilaktyki fluorkowej jest dostępny na stronie internetowej szkoły oraz w formie pisemnej na tablicach ogłoszeń.
  • Wśród uczniów klas I szkoły podstawowej pielęgniarka przeprowadza pogadankę przygotowującą do fluoryzacji, zaś z uczniami starszych klas, pielęgniarka rozmawia w celu przypomnienia zasad fluoryzacji przed przystąpieniem do pierwszego szczotkowania w danym roku szkolnym.
  • Przed rozpoczęciem zabiegów fluoryzacji zakupiony jest preparat fluorkowy i jednorazowe szczoteczki.
  • Na udział dziecka w profilaktyce fluorkowej rodzice uczniów wyrażają/nie wyrażają zgody w formie pisemnej na początku roku szkolnego po rozpoczęciu nauki przez dziecko w klasie I. Zgoda na profilaktykę fluorkową jest obowiązujący przez kolejne lata do klasy VI, rodzice/opiekunowie mogą również zgłosić sprzeciw dotyczący profilaktyki fluorkowej w danym roku szkolnym dostarczając informację w formie pisemnej do świadczeniodawcy.
  • Zabiegi przeprowadzane są w czasie trwania zajęć szkolnych. Uczniowie wraz z pielęgniarką udają się do łazienki gdzie otrzymują jednorazową szczoteczkę do zębów i preparat fluoru i szczotkują zęby wybraną metodą pod nadzorem pielęgniarki przez dwie minuty, przestrzegając zasad dotyczących metody, sposobu i czasu trwania zabiegu i sposobu postępowania po wykonanej czynności.
  • Zużyte szczotki uczniowie wyrzucają do kosza na odpady komunalne.
  • Uczestników fluoryzacji zaznacza w liście klasowej.
  • Po zakończeniu cyklu zabiegów dokonuje wpisu w karcie zdrowia ucznia.

 

Świadczenia profilaktyczne fluoryzacja zębów podczas trwania pandemii COVID 19

  • Szkoła ma możliwość zastosowania zaleceń konsultantów krajowych dotyczące bezpieczeństwa uczniów i personelu podczas zabiegów fluoryzacji. Uczniowie i nauczyciele powiadomieni są o terminie przeprowadzania zabiegów.  
  • Fluoryzacja odbywa się 6 razy w ciągu roku szkolnego.
  • Harmonogram ustalony i zatwierdzony przez Dyrektora przekazany do wiadomości nauczycieli i uczniów na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej szkoły.
  • Na czas wykonywania zabiegu fluoryzacji uczniowie pozostałych klas, korzystają z łazienek w innej części budynku szkoły.
  • W dniu zabiegu pielęgniarka przygotowana zgodnie z wytycznymi konsultantów krajowych z dnia 23.02.2021 r przychodzi do klasy, prosi o przejście do łazienki taką ilość uczniów aby mogli zachować dystans w pomieszczeniu ok. 1,5 m. pomiędzy osobami oraz zachowali dostępność po 2 osoby do umywalki.
  • Uczniowie myją ręce, osuszają papierowym ręcznikiem, otrzymują szczoteczki jednorazowe i żel do fluoryzacji. Zabieg wykonują przez 2 min., wypluwając wytworzoną pianę do umywalki, do której podchodzą pojedynczo. Wycierają usta papierowym ręcznikiem szczoteczki i ręcznik wyrzucają do kosza na odpady komunalne znajdującego się w łazience. Wracają do klasy.
  • Po zakończonym zabiegu osoba sprzątająca zaopatrzona w środki ochrony osobistej tj. rękawiczki,maskę i fartuch, ściera podłogę w łazience wodą ze środkiem dezynfekującym i dezynfekuje umywalki, wietrzy pomieszczenie przed przyjściem uczniów z kolejnej klasy.
  • Jeśli uczniowie korzystają z własnych szczoteczek wielorazowego użytku zalecane jest aby po zabiegu umieścić szczoteczkę w szczelnym pojemniku a w domu wyparzyć w temperaturze 60 stopni.
  • Pielęgniarka odnotowuje wykonanie zabiegu w indywidualnej dokumentacji ucznia.
  • Jeśli szkoła nie może zastosować w/w zaleceń ustalonych przez konsultantów krajowych z 23.02.2021 roku, przyjęty jest wariant B powyższych rekomendacji. W czasie przeznaczonym na profilaktykę fluorkową przeprowadzone będą działania edukacyjne ukierunkowane na higienę jamy ustnej i zębów, zademonstrowany instruktaż z metodami szczotkowania, umieszczona zostanie informacja o metodach profilaktyki chorób j. ustnej i zębów na stronie szkoły.

 

 

 

 

Data aktualizacji procedury:

01.10.2021

 

 

 

AKTUALNOŚCI

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Woli Zarczyckiej
    37-311 Wola Zarczycka 128
  • 17 2417002

Galeria zdjęć