Wycieczki i wyjazdy szkolne zazwyczaj mają charakter edukacyjny. Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, by poznać coś nowego, czegoś się nauczyć. Tak było w przypadku wyjazdu klas IV na spektakl teatralny pt: „ Dynastia Miziołków”, w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję podziwiać tytułowego Miziołka w akcji. Poznali jego rodzinkę i z pewnością zostali zachęceni do przeczytania książki o takim samym tytule, która jest ich lekturą. Organizując wyjazd zastanawialiśmy się, co jeszcze może znaleźć się w jego programie. Okazało się, że niewiele dzieci wie, że w podziemiach klasztoru Ojców Bernardynów znajduje się potężne muzeum. Postanowiliśmy go odwiedzić. Już same wnętrza robiły wrażenie. Podziemne trasy pod murami bazyliki i klasztoru są niebywale okazałe. Do tego eksponaty, naczynia liturgiczne, figury świętych ocalone z klasztorów pozostawionych na wschodzie (dzisiejsza Ukraina) oraz pamiątki związane ze świętym Janem Pawłem II.
Na koniec ojciec, który opowiadał o eksponatach zaproponował dosyć karkołomne wyjście z części muzealnej, którym niegdyś schodzili ojcowie na modlitwy. Gęsiego, patrząc pod nogi wyszliśmy z muzeum wprost do... zakrystii. Jakież było zdziwienie dzieciaków kiedy okazało się, że wejście do muzeum, a wyjście z niego mieszczą się w zupełnie odległych częściach kompleksu klasztornego. A ja w końcu dowiedziałam się dokąd prowadzą te małe drzwiczki, które mijam po drodze do zakrystii.
Agata Kurlej.
W dniu 4 kwietnia 2017r odbyło się spotkanie z rodzicami , podczas którego przeprowadzono dyskusję oraz głosowanie dotyczące wyboru drugiego języka obcego nowożytnego.
Oto wyniki:
Język niemiecki - 146 głosów
Język francuski - 27 głosów
Język hiszpański - 9 głosów
Język rosyjski - 7 głosów
Język japoński - 3 głosy
Język włoski - 2 głosy
W związku z powyższym, od nowego roku szkolnego 2017/2018
drugim językiem obcym nowożytnym będzie język niemiecki.
W dniu 24 marca 2017r, klasy drugie odwiedził ratownik medyczny.
Pan Marek Lech, który na co dzień pracuje w Szpitalu Powiatowym w Leżajsku przyjął zaproszenie dzieci klas drugich i przyjechał do naszej szkoły.
Swoją osobą wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczniów.
W bardzo ciekawy sposób przekazał wiedzę dotyczącą pracy ratownika, a także przeprowadził warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci.
Wszyscy skorzystali z wiedzy, doświadczenia i praktycznych umiejętności, podczas których uczniowie musieli udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
Dnia 8 marca 2017r klasy III pojechały do Leżajska na spektakl pt. "Baśnie Braci Grimm" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie przeplatały piosenki w wykonaniu aktorów, które pobudziły umysły dzieci do aktywnego działania. Aktorzy używali wielu rekwizytów, co pozwoliło dzieciom oswoić się z różnymi formami teatralnymi.
Powyższy spektakl kształtował postawy moralne, dzięki czemu uczniowie uczyli się rozgraniczać dobro od zła, a także przyswajali pozytywne wzorce postępowania.
Uczniowie zadowoleni po wyjątkowo udanym spektaklu wrócili do szkoły.
Organizatorami wyjazdu były panie: Halina Zygmunt i Teresa Maruszak; opiekunami była p. dyrektor Dorota Dziedzic i p. Joanna Szewczyk.
Poniedziałek – 27 marca 2017
8.30 – Msza Święta z nauką rekolekcyjną
9.30 – Dom Kultury – film
11.00 – Obiad
11.15 – Praca w klasach - konkurs plastyczny (kl. I – III)
- konkurs literacki (kl. IV - VI)
„ Nasz Patron „
Wtorek – 28 marca 2017
8.30 – Msza Święta z nauką rekolekcyjną
9.30 – Droga Krzyżowa
10.30 – spotkanie w szkole – pieśnią wielbimy Pana Jezusa Ukrzyżowanego
11.00 – obiad
11.15 – c.d. konkursu plastycznego i literackiego
Poniedziałek - 3 kwietnia 2017r
Spowiedź święta
Rozkład jazdy autobusów
na czas rekolekcji wielkopostnych
Poniedziałek – 27 marca 2017r
Autobus I: Autobus II:
805 – Smycze 800 – Kołacznia
810 – Budy 805 – Parszywka
815 – Flisy/Łoiny
ODWÓZ (przystanek szkolny) – 12:00
Wtorek – 28 marca 2017r
Autobus I: Autobus II:
805 – Smycze 800 – Kołacznia
810 – Budy 805 – Parszywka
815 – Flisy/Łoiny
ODWÓZ (przystanek szkolny) – 12:00
Informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa
w korzystaniu z gier komputerowych1
• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
• Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
1Wskazówki pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy.
Łukasz Szczepański uczeń klasy VIA
jako jedyny przedstawiciel Gminy Nowa Sarzyna, po ciężkich bojach i potyczkach matematycznych na powiatowej olimpiadzie przeszedł do trzeciego etapu.
Dziś już wiemy, że zadania należały do trudnych, a nawet bardzo trudnych.
Nasz uczeń Łukasz Szczepański dostał się do wojewódzkiej olimpiady z matematyki
Gratulujemy!
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy - powodzenia D.Dziedzic
Włączając się do tegorocznego programu MEN ,,Rozwój czytelnictwa" dnia 01.03.2017 r. odbył się II etap międzyklasowego konkursu czytelniczego klas trzecich. Etap I odbył się w lutym, w którym zakwalifikowali się następujący uczniowie: z kl. III a - Kinga Mul, Martyna Cholewa, Martyna Zygmunt, Angelika Kida, Norbert Siuzdak; z kl. III b - Jakub Mścisz, Weronika Gumieniak, Julia Sobczyk, Martyna Iwanicka, Michał Sroka. Organizatorkami konkursów były Halina Zygmunt i Teresa Maruszak.
W skład jury oceniającego weszły: p. Joanna Szewczyk, p. Małgorzata Krawiec, p. Maria Wilk. Zadaniem uczestników konkursu było wylosowanie książki, a następnie przeczytanie wyznaczonego fragmentu. Jury oceniało takie elementy czytania jak: poprawność, dykcja, płynność, interpunkcja. Wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania, ale najlepiej zaprezentowały się trzy uczennice.
I miejsce - Kinga Mul kl. III a
II miejsce - Weronika Gumieniak kl. III b
III miejsce - Paulina Cholewa kl III a
Organizatorki mają nadzieję, że udział w tym konkursie zmobilizuje wszystkie dzieci do czytania coraz większej ilości książek, a tym samym do kształtowania coraz lepszej techniki czytania.
Teresa Maruszak
15 marca 2017r. naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość-pisarz Wiesław Drabik. W spotkaniu autorskim brali udział uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki z piątej grupy.
Wiesław Drabik jest autorem ponad dwustu książek dla dzieci. Niektóre z nich ilustrował.Większość publikacji to wesołe rymowane bajki o zwierzętach, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Najbardziej znane książeczki autora to: „Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, serie: „Zostań Mistrzem”, ‘Czytam z tatą”. Niektóre z książek były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki” oraz pokazane na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003roku. O popularności pisarza świadczą liczne wznowienia jego książek.
Naszego gościa przywitał pan dyrektor, który krótko przedstawił sylwetkę pisarza. Następnie w sposób barwny i dowcipny Wiesław Drabik opowiadał o swojej twórczości i recytował fragmenty prezentowanych książek. Pisarz zachęcał również uczniów do aktywnego udziału w spotkaniu zadając im rymowane pytania lub prosząc o kończenie rymem rozpoczętych zdań. W ten sposób dzieci zdobywały punkty-naklejki, które mogły wymienić na nagrodę-książkę autora, w przypadku zebrania określonej ilości.
W drugiej części spotkania uczniowie mogli zadawać pisarzowi pytania: co go zainspirowało do pisania?, kiedy zaczął pisać?, ile książek napisał? Dzieci miały możliwość kupienia książek pisarza oraz uzyskania dedykacji od autora.
Spotkanie przebiegało we wspaniałej atmosferze i dostarczyło niezapomnianych przeżyć.
Przygotowania i przebieg spotkania autorskiego nadzorowali: dyrektor szkoły-pan Mariusz Dąbal, pani Joanna Szewczyk i pani Barbara Maciołek.
W dniu 14 marca klasa Va wyjechała na Lodowisko do Dębicy.
To wspaniały sposób na rekreację i aktywny wypoczynek.
Na pewno tam wrócę - zapewniali, ale to już w klasie szóstej.
wych. Ewa Siwiec
W dniu 15 marca 2017r o godz. 7:30
odbędzie się spotkanie autorskie dla klas I - III
z p. Wiesławem Drabikiem
Cena: 3 zł/os.
Autor podpisuje również własne książki (4 - 8 zł/szt)
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został proklamowany przez UNESCO w 1999r. dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Święto ma zwrócić również uwagę na odrębność i wyjątkowość każdego języka.
W naszej szkole w ramach obchodów tego dnia uczniowie klas II-VI wykonywali plakat promujący język polski (naukę języka, poprawne posługiwanie się nim i walory mowy polskiej). Wpłynęło 12 prac. W kategorii klas II-III nagrodę przyznano Apolonii Florek z klasy II b. Natomiast w klasach IV- VI wyłoniono następujących laureatów: w kategorii prac plastycznych to Magdalena Nowak z kl. VI a, a w kategorii prac wykonanych techniką komputerową-Martyna Zygmunt z kl. V a.
Uczniowie klas piątych i szóstych mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą gramatyczno-językową podczas pisania testu. Spośród 23 uczestników najlepiej poradzili sobie:
Łukasz Szczepański z kl. VI a-zajął I miejsce
Julia Siuzdak z kl. VI a-zajęła II miejsce
Karol Flis z kl. V a-zajął III miejsce.
Nagrodzonym uczniom gratulujemy. Zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach święta w przyszłym roku.
Konkursy przygotowywały panie: Małgorzata Gałusza, Joanna Szewczyk, Małgorzata Wójcik.
W Dniu Języka Ojczystego na lekcjach j. polskiego (a w szczególności w klasach czwartych, które nie brały udziału w konkursie, ale przygotowywały gazetkę okolicznościową)-stosownie do słów J. Iwaszkiewicza: "Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym; broniąc naszego języka, bronimy samej istoty naszej kultury"- rozmawiano o bogactwie słownictwa języka, o mocy i znaczeniu słów oraz konieczności doskonalenia najlepszego narzędzia komunikowania się jakim jest język.
Widział go również i doskonale przedstawiał w swoich obrazach XVIII - wieczny malarz Piotr Michałowski, którego wystawę odwiedziliśmy 15 lutego 2017r w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Wójcik, Joanną Szewczyk i Ewą Siwiec podziwiali kunszt malarski Piotra Michałowskiego, który z niezwykłą wrażliwością, ekspresją i wnikliwością ukazywał sceny batalistyczne, rodzajowe i portrety. Poza obrazami olejnymi, na wystawie zobaczyć mogliśmy również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty.
Jednym z najczęściej pojawiających się motywów w pracach Michałowskiego są konie. Staną się one również motywem przewodnim naszych zajęć artystycznych, stworzyliśmy na nich piękne szkatułki z motywem konia metodą decoupage.
Malgorzata Wójcik
W ramach edukacji teatralnej uczniowie klas czwartych kolejny już raz obejrzeli spektakl teatralny. Tym razem wybrali się do Teatru Maska, by zobaczyć „Akademię Pana Kleksa”, którą wcześniej omówili. Barwne widowisko z mnóstwem piosenek zachwyciło czwartaków. Podziwiali nie tylko wspaniałą grę aktorów i animowanych przez nie lalek, ale także piękne kostiumy i scenografię. Znając treść baśni z zainteresowaniem śledzili jej inscenizację. Nie tak łatwo przecież przenieść całą książkę na scenę. Nie jest też łatwo zaskoczyć dziś młodego widza, jednak wyjście aktorów poza granicę tradycyjnej sceny zawsze zdaje egzamin. Pan Kleks wędrował pomiędzy widzami śpiewając piosenki, również uczniowie jego akademii rozpierzchli się w pewnym momencie pomiędzy rzędami, co wywołało niemałe poruszenie wśród oglądających. Po spektaklu czwartaki powędrowały za kulisy, gdzie uczestniczyli w lekcji teatralnej. Dzięki niej mieli okazję zapoznać się z technologią powstawania lalek do sztuk oraz produkcją innych rekwizytów teatralnych. Po zajęciach spacerek po Rynku i obowiązkowa wizyta w galerii bo nadeszła pora posiłku. O 14 wszyscy uśmiechnięci wrócili do swoich domów. Organizatorami wyjazdu były polonistki – p. Małgorzata Gałusza i Agata Kurlej, którym z pomocą przyszły p. Katarzyna Kniaź i Małgorzata Krawiec. Czekamy na kolejne ciekawe inicjatywy!
Z okazji Dnia Zakochanych, w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą " Kartkę Walentynkową". Wszystkie prace wykonane były z najwyższą starannością. Zadanie jednak nie było takie łatwe, ponieważ oprócz pięknej szaty graficznej, kartka miała zawierać jeszcze autosrkie wierszyki. Uczniowie fantastycznie poradzili sobie z tak trudnym wyzwaniem, dlatego też bardzo ciężka praca czekała na nasze jury, które wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce - Ewa Boho, kl. IV a
II miejsce - Marcelina Kurlej, kl. I a
II miejsce - Maja Jastrzębska, kl. I a
III miejsce - Weronika Szwed, kl. IV b
9 lutego w naszej szkole można było spotkać wielu rycerzy Yedi, kilku policjantów, mnóstwo księżniczek, baletnicę, hinduski, piratów, SpongeBoba a nawet śmierć. Nie wspomnę już o motylach, biedronkach, tygrysach, kocie i innych zwierzakach.
Wszystko to za sprawą uczniów klas I-III i ich rodziców, którzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą w przygotowaniu strojów na szkolny bal karnawałowy, który rozpoczął się o godz. 15:00 a zakończył o godz. 19:00.
Mały Samorząd zadbał o to, aby podczas balu na parkiecie można było wykazać się nie tylko umiejętnością tańca, ale też innymi zręcznościami. Nie mogło zabraknąć również rywalizacji o tytuł najlepiej przebranego ucznia poszczególnych roczników.
Podczas balu znalazł się też czas, aby podsumować organizowane w szkole konkursy ("Stroik świąteczny", "Miś z gałganka") i wręczyć laureatom nagrody.
Bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielkom wychowania fizycznego, które dołożyły wszelkich starań, aby dzieci bawiły się w pięknie udekorowanej sali a także chłopakom z Gimnazjum za świetnie dobraną muzykę.
Sport może i powinien być wspaniałą szkołą kształtowania ciała oraz siły woli, sztuką czynnego życia młodych ludzi. Od najmłodszych lat warto uczyć, że można pokochać wysiłek, aby z satysfakcją zmęczyć się na nartach, na pływalni, w czasie jazdy na rowerze, biegu w terenie, podczas wędrówki czy w czasie zabawy i gier sportowych i do tego mieć to udokumentowane w postaci zdobytej odznaki. Obecnie dzieci doskonalą zdobyte sprawności gimnastyczne i taneczne które są bardzo lubiane i sprawiają im wiele radości. Od nowego roku pracują nad sprawnością -Piłkarz-nożny/ręczny/Koszykarz/Siatkarz która ma na celu: opanowanie podstawowych umiejętności gry w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę i siatkówkę: udział w grach oraz zabawach przygotowujących do „gry właściwej”, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole.
BAL KARNAWAŁOWY
DLA KLAS I-III ODBĘDZIE SIĘ
9 LUTEGO 2017R
W GODZ. OD 15:00 DO 19:00
Życzymy udanej zabawy!!!